Technika

Fládrařské práce provádím výhradně tradiční metodou, tj. za použití přírodních materiálů a pouze ručně - díky tomu vždy získáte unikátní vzor a zachováte historickou cenu restaurovaného předmětu.

Provádím fládrování (žilkování) ušlechtilých dřevin, jako jsou topol, ořech, mahagon, finská bříza, dub, kavkazský ořech, javorové očko, oliva a třešeň, francouzský ořech.

Každá dřevina se dělá jinou technikou, např. u topolu mohou být různě poskládané suky. Díky tomu můžete získat nepřeberné množství originálních vzorů. Ořechové dýhy lze nanést jak velmi jednoduché, tak velmi složité – proto může být několik desítek vzorů ořechů (různé kořenice). Na požádání vám velmi rád ukážu své vzory.

Zvlaštní poznámka, oliva vyžaduje vzhledem ke kresbě struktury nejvíce pracovního času a zvláštní zkušenost v kreslení brkem. Někdy se oliva žilkuje na způsob jako u ořechu. Při žilkování celých souprav nesmí býti zdůraznovány velké rozdíly v hlavní kresbě jádra a blan.

Pro náročné zákazníky je také možné připodobnit ořechovou dýhu pomocí fládrování. Celý proces je však velmi náročný, je nutné techniku předem vyzkoušet a realizace trvá delší dobu.

Fládrování nejčastěji provádím na starých věcech při jejich renovaci, kde zajistím vše potřebné pro získání nového vzhledu. Může se jednat o dveře, starý nábytek a další. Provádím i úpravu nových předmětů. Dekory lze nanést i na železo, například na trezory, zárubně dveří apod.

Při práci rozhodně nepoužívám novodobé tiskací stěrky a válečky, ale snažím se přizpůsobit technice, která se používala před 100 a více lety.


Jiří Slepička
Hlušovická 18
779 00 Olomouc

737 736 527
jirka7sl@seznam.cz